Боротьба зі шкідниками

Боротьба зі шкідниками – важливий крок для захисту рослин. Майже всі садівники знають, що обприскування дерев навесні – річ корисна. Але що саме дає обробка саду? Боротьбі з якими шкідниками і хворобами допомагає обприскування? Чим і коли обприскувати дерева в квітні і травні? Як зробити обробку від шкідників безпечної для корисних комах?

 

Комах-шкідників безліч, – тільки у яблуні і чорної смородини їх більше 200. Але боротися потрібно лише з тими, які дійсно завдають істотної шкоди. За способом живлення і влаштуванням ротового апарату шкідники діляться на дві основні групи: листососучі та листогризучі.

До листососучих комах відносяться попелиці, медяниці, клопи, трипси, щитівки, білокрилка, а також кліщі, які не є комахами. Ці шкідники проколюють листову пластину або кору і через прокол висмоктують сік. Тому їх не можна знищити контактним способом, препарат повинен зруйнувати покриви тіла, внаслідок чого шкідники гинуть, або повинен викликати параліч дихальних систем.

Але в арсеналі сучасних засобів захисту з’явилися препарати нового покоління, які проникають в клітинний сік рослини і стають згубними для листососучих шкідників, але при цьому не накопичуються в самій рослині, оскільки через 2-3 тижні повністю розкладаються на нешкідливі елементи.

Один з таких препаратів – хімічна отрута «Фосбецід». Оброблені їм рослини можна вживати в їжу протягом 20 днів. Але є і біопрепарати «Іскра-біо» ( «Агравертін») і «Фитоверм», після обробки якими плоди і зелень можна вживати в їжу вже через 48 годин.

До листогризучих комах відносяться жуки та їх личинки, гусениці метеликів. Крім комах є ще молюски: слимаки, равлики, рачки. Всі вони харчуються безпосередньо листям, тому їх легко отруїти через шлунковий тракт, – досить тільки змочити отруйним для них препаратом надземну частину рослини-господаря.

Як правило, всі сисні комахи зимують на гілках чагарників і дерев, розташовуючись поблизу бруньок. І найбільш уразливі ці комахи перед початком сокоруху, коли середньодобова температура близька до нуля, оскільки в цей момент їх хітиновий покриви починає руйнуватися, щоб дозволити личинкам вибратися назовні. Є ще один момент, коли шкідники уразливі – пізня осінь, оскільки в цей час у них ще не зміцнився хітиновий покрив.

Решта ж зимують частково в розвилках гілок або в щілинах кори, але в основному – під шаром листя або в верхньому шарі ґрунту тут же під посадками, і виходять на поверхню лише при появі зеленого конуса листочків, коли розсуваються лусочки бруньок, тобто вже після початку сокоруху. Більшість з цих комах спочатку ушкоджують молоді листочки, що розкриваються, а потім переходять в бутони в момент їх висунення (відокремлення), отже, з ними треба боротися саме в ці моменти.

Але ні в якому разі не можна проводити обробку саду хімічними препаратами в момент цвітіння, оскільки в цей час із землі виходять корисні комахи. А їх знищення може призвести до екологічного дисбалансу на ділянці, бо їх чисельність відновлюється набагато повільніше, ніж чисельність комах-шкідників. Отже, Боротьба зі шкідниками має бути ретельно спланована.

Є ще ціла група шкідників, що зимують всередині рослин: галли, бруньковий смородиновий кліщ, личинки малинової мухи. З ними особливо важко боротися, оскільки за допомогою хімічних засобів до них практично не дістатися. Залишається лише вручну збирати заражені кліщами бруньки, вирізати стебла смородини та малини з потовщеннями-галлами, що засихають, стебла чорної смородини і пониклі молоді пагони малини, після чого все це необхідно відразу ж спалювати, поки шкідники не вийшли назовні і не поширилися по всьому саду.

Методи боротьби з плодовими шкідниками

Боротьбу з шкідниками можна проводити декількома методами:

 • Хімічними, з використанням отрутохімікатів.
 • Біологічними, із застосуванням біопрепаратів, виготовлених на живий бактеріальній та грибковій основі та залученням природних хижаків, що поїдають дорослих особин шкідників, їх яйця, личинок. До них відносяться сонечка, наїзники, окремі види ос і птиці, в тому числі горобці, синички, трясогузки і інші.

Загальні підходи до хімічних методів боротьби з шкідниками

Як не прикро усвідомлювати, але найбільш поширеним залишається хімічний метод боротьби з шкідниками. Приготований за 5-10 хвилин розчин, особливо в баковій суміші, очистить сад за 2-3 обприскування від шкідників.

Застосовуючи отрутохімікати потрібно пам’ятати:

 • всі хімічні препарати (розчини, порошки) мають високий ступінь ризику для здоров’я людини, тварин і корисних комах;
 • крайня обробка хімічними речовинами закінчується за місяць і більше до збирання врожаю;
 • враховуючи їх негативний вплив на здоров’я, обробляти дерева і чагарники краще баковою сумішшю, попередньо перевіривши препарати на сумісність. Суміші отрутохімікатів дозволять знизити кількість обробок і розширити перелік одночасно знищуваних шкідників і хвороб.

Починаючи роботу з хімічним препаратом, особливо новим, уважно вивчіть рекомендації і дійте відповідно по ним. Збільшення дози препарату в розчині, несвоєчасне використання не дадуть позитивно ефекту, але негативно вплинуть на стан здоров’я рослин та якості продукції.

Пам’ятайте! Головна умова ефективного захисту від шкідників при використанні отрутохімікатів – це точне виконання вказівок і рекомендацій щодо їх застосування.

При роботі з отрутохімікатами необхідно завжди працювати в спецодязі, що захищає від попадання хім препаратів. Після роботи з препаратами прийняти душ і змінити одяг.

 

Боротьба з сосучими шкідниками

Хімічні препарати проти сисних шкідників

 • До розпускання бруньок плодових культур можна захистити від шкідників обприскуванням розчинами нітрофен і ДНОКу. Нітрафен можна замінити препаратами Нісаран або Борнео, які знищують яйця шкідників, а в більш пізні терміни і личинки.
 • У фазу набрякання бруньок, перед цвітінням і після його закінчення доцільно дерева обприскати 1% бордоською рідиною або використовувати бакову суміш препаратів ХОМ і фуфанон.
 • З хімічних препаратів системної дії, які руйнують отруйним соком шлунково-кишковий тракт сисних шкідників таких як попелиці, щитівки, ложнощитовки, трипси білокрилки, листоблошки, ефективне застосування відповідно до рекомендацій Актари, Конфідору, Карбофоса, Ровікурта, бензофосфат. Карбофос і Актеллік з успіхом застосовують проти кліщів, в тому числі і павутинного кліща.
 • Моспілан і Престиж є препаратами подвійної дії: системного і контактного. Вони з успіхом знищують яйця, личинок і дорослих особин шкідників.
 • Препарати контактної дії (вимагають повторного обприскування після дощів і поливів) Арріво, Децис, Карате, Фастак, ефективно знищують не тільки сисних попелиць, грибних комариків, трипсів, білокрилок, але і гризучих шкідників.
 • Проти мурах і медведок успішно використовують Блискавка.
 • З нових препаратів рекомендують Санмайт проти кліщів і білокрилки на всіх фазах розвитку культур, особливо на яблунях.

Біопрепарати проти сисних шкідників

На своїй садовій ділянці для отримання екологічної продукції краще використовувати біологічні препарати. Біоінсектициди не впливають на здоров’я людини, не завдають шкоди тваринам і корисним комахам. Їх можна застосовувати для обробок до збирання врожаю, а деякі і під час прибирання плодів.

Основою для приготування біоінсектициди є живі корисні грибки і бактерії (ефективна мікрофлора). У процесі життєдіяльності при зіткненні зі шкідником, потрапляють в організм паразита і руйнують його.

З біоінсектицидів найбільш ефективними і часто застосовуються Боверин, Фитоверм, Актофіт, Бітоксибацилін, Лепідоцид, Бікол . Особливо швидко діють на тлю і білокрилку Вертициллін, а Бітоксибацилін і Бікол – на тлю та павутинного кліща.

Боротьба з гризучими шкідниками

Якщо сисні шкідники висмоктують соки рослин, то листогризучі фізично знищують генеративні і вегетативні органи рослин. Групу листогризучих шкідників становлять жуки брунькоїди, квіткоїди, листоїди, довгоносики, ковалики, вусачі.

Всі види плодожерок пошкоджують плоди, а метелики, проходячи через стадію ненажерливих гусениць, за короткий термін здатні знищити зелене вбрання плодових і значно знизити врожай. Дорослі особини листогризучих шкідників зимують в опалих фруктах, листках, обрізаних гілках і пагонах, в дуплах дерев і тріщинах на корі. Тут же вони відкладають яйця, з яких з настанням тепла вилуплюються личинки і гусениці, які пожирають зелену крону дерев.

Хімічні препарати проти гризучих шкідників

 • З хімічних препаратів проти тих, хто гризе застосовують ті ж хімікати, що і для захисту від сисних шкідників: Карбофос, бензофосфат, Актара, Децис, Фастак.
 • Проти листових гусениць кільчастого шовкопряда, зимового п’ядуна, молей до розпускання бруньок фруктових культур обробку ведуть Днок або нитрафеном. На початку розпускання бруньок застосовують суспензію Гардона або (для більш молодих особин) Ептобактеріна, Дендробаціллін.
 • Для захисту від квіткоїда в період від розпускання бруньок до бутонізації використовують суспензію фосфаміду.
 • Плодожерки і пилильщики ефективно знищуються емульсією енжіо.
 • Проти пильщика і мінуючої молі рекомендований трихлорметафос.

Біопрепарати проти листогризучих шкідників

З біопрепаратів проти листогризучих шкідників найбільший інтерес представляє біоінсектициди Актофіт (Акарін). Найширший спектр шкідників ефективно знищується Актофітом без звикання паразитуючих шкідників до препарату. Актофіт діє як контактний і кишковий біоінсектициди для більшості шкідників практично на всіх плодових культурах. Препаратом швидко і ефективно знищуються гусениці совки, плодожерки, листовійки, молі, членистоногі шкідники, жуки листоїди і квіткоїди, пильщики, кліщі, ґрунтові нематоди.

Практично, маючи тільки цей біопрепарат, можна при своєчасній обробці тримати сад чистим від більшості шкідників. Термін очікування при обробці Актофітом 2 доби. Препарат легко змивається водою, значить, його можна вживати в їжу і раніше 2 діб. Для садівників, які хочуть отримувати екологічно чисті врожаї фруктів, ягід і овочів Актофіт – знахідка.

З інших препаратів широко застосовується Бітоксибацилін, Боверин Вертіцілл, Фитоверм, Лепідоцид. Вони ефективно захищають плодові культури від молей, трипсів, білокрилки, плодожерок, совок, квіткоїда та інших шкідників. А широка сумісність з іншими біопрепаратами і хімічними препаратами робить їх незамінними при виготовленні бакових сумішей.

Біоінсектициди поєднують системну і контактну дію на шкідників. Діючи по нейротоксин типу, вони викликають параліч і загибель дорослих сисних і листогризучих особин. Термін дії біоінсектицидів набагато коротше хімічних препаратів, тому вимагають більш частих обробок (через 10-15 днів).

Придбання препаратів і витрати часу на опрацювання збільшуються, але … здоров’я дорожче. Головна умова ефективного використання біопрепаратів – чітке виконання вказівок і рекомендацій з розведення і періодів застосування.

Call Now Button