Стрижка Бонсай

Стрижка Бонсай потребує великих зусиль, тривалого часу та ретельного догляду. На довгому шляху формування Бонсай основною метою та ідеєю є надання звичайним рослинам карликових форм, що будуть мати якомога природніший зовнішній вигляд і певне філософське підґрунтя.

Вибір рослин

Перелік рослин, що використовуються для формування садових Бонсай, достатньо великий. Це можуть бути як хвойні, так і листяні рослини.

На що насамперед звернути увагу? Важливо, щоб рослина була досить зимостійкою та певною мірою невибагливою до умов зростання. Бажано, щоб вона характеризувалася відносно повільним ростом, мала придатної форми крони та була здатна протягом усього життя давати пагони, які б заміщали відмерлі.

Новачкам рекомендується потренуватися та відточити свою майстерність на листяних породах. Справа в тому, що листяна рослина здатна пробудити сплячі бруньки навіть на досить старих гілках. Випадково видалена при обрізанні гілка може знову «вирости» в потрібному місці. Інакше кажучи, є можливість через якийсь час виправити допущені помилки. Хвойні ж рослини в більшості випадків не дають такого ефекту.

Вікових обмежень при відборі рослин для формування Бонсай немає. Садовий Бонсай можна почати створювати, так би мовити, «з пелюшок». Молоді рослини легше переживають пересадку, вони більш піддатливі до змін зовнішніх умов, мають більш гнучкі стовбури та гілки.

Як створити Бонсай

Формування придбаної в магазині або знайденої в природі рослини починається з видалення всіх зайвих гілок.

Перш ніж приступити до обрізки рослини, необхідно вибрати гілки, які ми залишимо для подальшого формування. Гілки в кроні мають розташовуватися ярусною рівномірною формою, вони не повинні перехрещуватися або переплітатися між собою.

Необхідно, щоб нижні гілки були довше верхніх. Традиційний садовий бонсай повинен створювати враження, що перед нами невелике дерево, але вже вельми поважного віку.

Починати стрижку рекомендується з малозначущих гілочок, а вже далі поступово переходити до видалення скелетних гілок першого порядку. На первинному етапі краще видалити більше однієї третини крони, а решту непотрібних гілок слід прибирати крок за кроком протягом 3-5 років.

У рослин існує тісний баланс між кореневою системою та кроною, тому різко порушувати його не варто. Сильна обрізка може стимулювати надмірно інтенсивний ріст пагонів, що лишилися, а це небажаний ефект.

Наступним етапом є формування закінчень гілок. Воно може здійснюватися обрізанням або прищипуванням. Останній метод здійснюється на стадії молодих, ще не здерев’янілих пагонів. Він рекомендується для таких хвойних рослин, як сосни, ялини та ялиці.

При обрізці верхівок рослин за допомогою ножиць або секатора в зоні обрізки пошкоджуються кінчики хвоїнок, які згодом буріють, погіршуючи естетичний вигляд рослин. Особливо ефект побуріння дуже помітний при обрізанні сформованих пагонів. Тому, якщо ви вже зважилися вдатися до обрізання, його треба проводити на досить юних пагонах, у яких хвоїнки ще не розгорнулися. Це дозволяє зберегти відносно прийнятну декоративність рослин.

Стрижка Бонсай для дерев

Бонсай стрижка проводиться, як правило, весняною порою до середини червня, наступні — у міру відростання. У деяких порід необхідно дочекатися, поки не задерев’яніють пагони. Іноді обрізка здійснюється по молодим зеленим паросткам, що дає можливість прокинутися новим брунькам і згустити закінчення гілок, що формуються.

Остання стрижка повинна проводитися не пізніше другої декади серпня. Тоді рослина зможе закласти бруньки наступного року, які почнуть своє зростання навесні.

Особливої уваги вимагають рослини, які ми хочемо побачити в цвітінні. Щоб формувалися квіткові бруньки, обрізку слід завершити трохи раніше — відразу після відцвітання. Терміни стрижок підбираються індивідуально.

Для компактного зростання також корисно періодично обмежувати розростання коренів. Для цього можна на дно посадкової ями покласти великий плоский камінь, шифер або жерсть. Залежно від розміру рослини їх укладають на глибині 30-40 см і більше. Раз на кілька років по периметру крони обрубують коріння садовою лопатою.

Базовими для стрижки є такі інструменти як секатор, ножівка, у деяких випадках — садові або шпалерні ножиці.

Стрижка Бонсай передбачає формування не стільки поверхні крони, скільки стовбура та кожної гілки, основним прийомом по зменшенню обсягу крони при цьому є обрізка.

Call Now Button